OpenEye je od roku 2009 servisní organizací USC Shoah Foundation, the Institute for Visual History and Education pro práci v České republice.
Hlavním cílem činnosti OpenEye je rozvoj využívání primárních zdrojů informací ve vzdělávacích aktivitách, a to zejména filmových vzpomínek přímých účastníků historických událostí.
V rámci dlouhodobé spolupráce s USC Shoah Foundation OpenEye konkrétními vzdělávacími aktivitami konfrontuje předsudky, stereotypy a rasismus, ale i mediální a propagandistické manipulace minulosti. Nedílnou součástí aktivit OpenEye je organizace expertních seminářů pro učitele, tvorba českého obsahu pro multimediální e-learningovou platformu IWitness a výroba lokálně relevantních multimediálních procházek IWalks.
Za finanční podpory EU v rámci projektu "Proti xenofobii, rasismu a antisemitismu prostřednictvím svědectví" v programu Práva, rovnost a občanství (2014-2020) vzniklo v IWitness celkem 12 nových aktivit, projekt byl koordinován s partnerskými organizacemi v Polsku a Maďarsku.
Objasňováním mechanismů xenofobie, totalitní moci a propagandy na pozadí autentických lokalit OpenEye podporuje rozvoj mediální a informační gramotnosti, kritického myšlení a v delším horizontu též zodpovědného občanství.
Aktuality sledujte na našem Facebooku.
Důležité odkazy
České aktivity v IWitness (dostupné po registraci):
"Kdo si dnes vzpomene na Armény?"
Genocida Romů a Sintů
Oskar Schindler: nejednoznačný hrdina
Kindertransporty: kolektivní zachránce
Příjezd do Osvětimi - fotografie a osobní prožitky
Vzpomínky na válku
Pusťte si úryvky ze vzpomínek dvou českých veteránů. Jeden bojoval v první světové válce, druhý ve druhé světové válce.
V platformě IWitness jsou příběhů válečných veteránů stovky. Nejen českých. Mají nám co říct.
Osvobození Prahy očima paní Schelerové
Mezi "velkou historií" z učebnic a osobním příběhem je často velký rozdíl. Právě proto mohou svědectví pamětníků pomáhat při skutečném vzdělávání a rozvoji kritického myšlení.
Příběh paní Schelerové není vhodný pro mladší studenty a některé diváky může velmi rozrušit.
Fotogalerie
projekt IWalks
Areál někdejšího radiotrhu na dobové pohlednici.
Areál někdejšího radiotrhu na předválečném leteckém snímku.
Ukázka udání z časopisu Árijský boj.
Vinohradská synagoga na dobové pohlednici.
Náměstí Míru na dobové pohlednici, s věžemi Vinohradské synagogy.
IWalk provázející po křižovatce u někdejšího Radiotrhu.
Absolventi expertního semináře USC Shoah Foundation pro učitele Svědectví pamětníků ve vzdělávání pro 21. století na lokalitě někdejšího Radiotrhu.
Absolventi expertního semináře USC Shoah Foundation pro učitele Svědectví pamětníků ve vzdělávání pro 21. století na jedné z lokalit programu IWalk na Vinohradech.
Absolventi expertního semináře USC Shoah Foundation pro učitele Svědectví pamětníků ve vzdělávání pro 21. století před místem, kde stávala Vinohradská synagoga.
Momentky ze seminářů pro učitele
English Summary
Since 2009, OpenEye acts as a service organization for the educational work of USC Shoah Foundation, the Institute for Visual History and Education, in the Czech republic and beyond.
The main goal of OpenEye is enhancing the use of primary sources of information in educational activities, with a special accent on filmed testimonies of witnesses to historical events.
Within its long-term cooperation with USC Shoah Foundation, OpenEye helps to confront prejudice, stereotypes and racism, as well as propagandistic manipulations of the past, thru a diverse array of educational activities. Teacher trainings are in integral part of this effort, as is the creation of Czech content for IWitness, the unique multimedia e-learning platform of USC Shoah Foundation. Other activities include the development of locally relevant IWalks, testimony based educational programs utilizing the current spatial context to connect textbook history with the everyday life locations of today.
The creation of a total of 12 new IWitness activities within the "Countering Xenophobia, Racism and Antisemitism Through Testimony" Project was funded by the European Union's Rights, Equality and Citizenship Programme (2014-2020). The project was coordinated with partner organizations in Poland and Hungary.
OpenEye promotes the acquisition of practical skills: media and information literacy, understanding the role of an individual in society, awareness of the mechanisms of hatred and divisionism, comprehending the role of propaganda in the manipulation of masses. History happens to individuals, as does the present and the future. OpenEye strives to motivate the teachers and their students towards greater civic activity and more responsible citizenship.
Kontakt
Open Eye, z.s.
IČO 22831789
Jaselská 30
160 00 Praha 6
Česká republika
Datová schránka: jzdptwt
T: (+420) 775 966 653